Esej na téma:

19. dubna 2009 v 20:28 | kerst. |  když tužka po papíru rejdí
Emil Zola - Zabiják
moje tvorba... nesnáším eseje

Kniha realistického spisovatele Emila Zoly popisuje život převážně nízké vrstvy. První část knihy je pozitivní, Gervaise se daří, když odmyslíme dobu, kdy ji opustil Lantier. V druhé části je popisováno, jak Gervaisina úroveň upadá, Gervaisa sama propadá alkoholu a umírá jako žebrák.
Ze začátku si může čtenář myslet, že v knize bude vystupovat nějaký vrah, člověk, kterého budou nazývat Zabiják, jak zní název knihy. Když ale dospěje do přibližně druhé třetiny knihy, je zde zmíněno, že ten obchod je hotový zabiják. Zmíněný obchod je Gervaisina soukromá prádelna.
Gervaisa je člověk, který se narodil v nižší vrstvě. Svou poctivostí a zejména pracovitostí se propracovává pozvolna výš a výš. Avšak zanedlouho si zvykne na pohodlný život, začne být líná, zadlužuje se stále víc a tak se celkem rychle propadá tam, odkud se pracně vyhrabala. Samozřejmě k tomu přispívá vysokou mírou alkohol. O Lantierovi se nedá říci nic jiného, než že je sukničkář, kterému jde mu jenom o to aby měl střechu nad hlavou a plný žaludek. K někomu se vetře, usadí se tam a vysává ho tak dlouho, dokud nevidí, že zde už si břicho nenaplní a tak se vetře do přízně někomu jinému. Tímto způsobem vysál Gervaisu i Viktorii. Coupeau je hodný, pracovitý člověk, povoláním klempíř, který se zamiluje do Gervaisy a neustále ji přemlouvá, aby si ho vzala, k čemuž nakonec svolí. Mají spolu dcerku Nannu. Jednou Coupeau nešťastnou náhodou spadne ze střechy, dlouho se zotavuje, ale pracovat už nemůže. A tak svůj volný čas prosedává v hospodách nad kořalkou. Propije všechny peníze co má, potom majetek. Pomalu se z něj stává troska a umírá v nemocnici v křečích, kde je zavřený ve vypolstrované cele.
Myslím, že tato kniha musela v době vydání vzbudit velký rozruch, protože Zola bez ostychu popisoval vše, o čem se vyšší a střední vrstva styděli mluvit a považovali to možná i za neslušné. Bez jakéhokoli citu popisuje takové věci jako alkoholové delirium či jednání otce, který každý den co přijde domů zkope ženu a dceru, později si pořídí bič, aby nemusel vůbec vstávat. Je zde vykreslen typ dělníka, který svou celou výplatu hned poté co jí obdrží jde propít do nejbližší putyky a na ženu a děti (které mlátí) zbývá pouze tolik, že mají co jíst a někdy ani to ne. Alkohol je zde vylíčen jako skutečná zhouba lidstva.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Daggy Daggy | Web | 27. dubna 2009 v 19:30 | Reagovat

Tak tuhle knížku jsem nečetla. Ale asi si to bohužel ani nikdy nepřečtu, protože (možná se ti to bude zdát dětinský), mám ráda hepiendy. Smutné knížky pomlčka filmy nejsou nic pro mě. Ale věřím, že je to zajímavý. ;)

2 kerst. kerst. | 27. dubna 2009 v 19:55 | Reagovat

až na to že posledni třetina fakt neni o ničem jinym než jak se opiješ, nemaš prachy a když je maš tak se jdeš ožrat...

3 Šikulka Šikulka | Web | 23. srpna 2009 v 17:59 | Reagovat

Jak říkala Daggy,taky jsou mi raději happyendy..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama