esej na téma:

13. ledna 2009 v 19:53 | katalyn, po úpravě kerstin |  když tužka po papíru rejdí
aby bylo jasno. tu esej psala katalyn, to se přiznávám, ale já jsem ji přepsla svymi slovy, nec vyškrtla, neco přidala
nejsem umělec na čestinu, radši celý týden matiku a fyziku než jednu esej z češtiny...

Edgar Allan Poe

Jelikož v letošním roce uplyne 200 let od narození spisovatele Edgara A. Poea, dávali na rozhlasové stanici Vltava dvě z jeho povídek: Zlatý chrobák a Zrádné srdce.
Povídka Zlatý chrobák se mi moc nelíbila, protože mi nepřipadala dostatečně napínavá, dokonce jsem se u některých částí nudila. Pátrá se v ní po ukrytém pokladu. Vypravěč příběhu pochybuje o duševním zdraví svého přítele, který však nakonec důmyslně objeví poklad.
Ve druhé povídce vyslýchá policie hlavního hrdinu. Ten se v závěru sám přizná, že starce se supím okem zabil. Neustále slýchal bytí starcova srdce, však poté co se přiznal se mu ulevilo. Ani tento příběh mě nijak nezaujal, byl sice strašidelnější, ale nepřipadal mi nijak zajímavý.
Další povídku, kterou jsem četla, byla Pád do Malströmu. Vyprávění mi připadalo příliš zdlouhavé, bylo tam příliš dlouho vyprávěno moc podrobností. Ale tato povídka byla napínavá a celkem i strašidelná. Dělalo mi problémy číst vše, protože můj zlozvyk je přeskakovat řádky a někdy i stránky, pokud mě děj nudí či mi nepřipadá nijak zajímavý. To jsem zde udělat nesměla, protože i když mě začala jedna část nudit, nikdy jsem nedokázala odhadnout, kde děj bude znovu zajímavý. Často se mi tedy stávalo, že jsem se musela vracet i o pár stránek nazpátek, protože mi utekla část děje.
Předposlední příběh, který jsem slyšela na CD, se jmenuje Maska červené smrti. Jako červená smrt je v povídce označen mor. Je to ta nejtemnější povídka, se kterou jsem se seznámila. Zaujalo mě s jako pečlivostí Poe popisoval jednotlivé místnosti kláštera, zvláště černý salónek. I přes veselí prince Prospera a jeho dvořanů, je z povídky cítit strach a obava, které Poe asi nejlépe popsal v druhé části poslední věty povídky: "...a plameny v trojnožkách dohasly a tma a zkáza a Červená smrt rozprostřely nade vším svou bezmeznou moc." Tento příběh se mi líbil nejvíce, protože měl rychlý spád, zajímavou myšlenku a byl napínavý.
Jako poslední z pěti příběhů, jsem si poslechla Jámu a kyvadlo. Byl to příběh plný bolesti a strachu, který čišel z představ a pověstí, které se šířily o vězení v Toledu. Hlavní hrdina se potýká s pokusy o smrt, kterou mu připravili jeho věznitelé. Přežije strašlivé kyvadlo a když se ke konci příběhu začíná řítit do kanalizační šachty, zachytí ho čísi pevná ruka. To Francouzská armáda vstoupila do Toleda, inkvizice padla do rukou svých nepřátel. Tato povídka se mi velmi líbila, naháněla mi hrůzu, měla spád. Myslím, že člověk bez duševních problémů a celkově zdravý by takovou povídku dokázal stěží napsat takovýmhle uchvacujícím stylem. Tím nechci tvrdit, že Poe byl blázen, ale že trpěl běsy a měl potíže si myslím.
Poeovy povídky, jak horory tak detektivky jsou nadčasové. Ve srovnání se Suzukiho Kruhem, nemohu o tom, co jsem zažívala, mluvit jako o strachu. U Kruhu jsem se bála, u Poea mi však naskakovala husí kůže, když jsem si jenom zkusila v mysli namalovat obrázek z vyprávění.
Ten kdo jeho povídky nečetl nebo neslyšel, o hodně přišel. Málo kdo umí několika větami vytvořit tak temnou a strašidelnou atmosféru. Těm, kdo mají rádi mrazení v zádech, mohu sbírky povídek od E.A.Poea vřele doporučit.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 katalyn katalyn | Web | 14. ledna 2009 v 22:00 | Reagovat

sikovne prepsala :-) ale  ja jeste lip napsala, v pul dvanacty vecer :-D

2 kerstin kerstin | 15. ledna 2009 v 19:12 | Reagovat

jojojojo...

3 klárka klárka | 17. ledna 2009 v 14:17 | Reagovat

to mě píše slohovky káťa Vitochová!!:D:D

4 míťa míťa | Web | 19. ledna 2009 v 19:51 | Reagovat

heléé a mě nikdo nic nenapíše...je to spravedlnost na tom světě...

5 katalyn katalyn | 21. ledna 2009 v 8:02 | Reagovat

:-D smolda :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama